HAVALANDIRMA ÇARŞISI
0312 911 0 900
FAN HIZ ANAHTARLARI

Fanlarda hız ayarı yapabilmek için greken hız anahtarları ve ürünleri Grubu, fan hız anahtarı, aspiratör hız ayarı, potansiyometre, hız anahtarı fiyat 
C1.5 - c2.5 Vortice Fan Hız Anahtarı
C 1,5 - C 2,5
230 V - 200W / 400W

REB1-REB2.5-Soler Palau fan Hız ANahtarı
REB 1 - REB 2,5
230 V - 1A / 2,5A

BSC1-BSC2- Bahçıvan Fan Hız Anahtarı
BSC 1 - BSC 2
230 V - 2A  / 5A


ETY
230 V - 2,5A


REB5-REB10 Soler Palau Fan Hız ANahtarı
REB 5 - REB 10
230 V - 5A / 10A

STL
230 V - 10A

REGUL2- Fan Kademe Anahtarı
REGUL 2
230 V - 2A

Frekans Konvektörü - Motor Hız Kontrol Cİhazı
FREKANS KONVEKTÖRÜ
230 V - 380 V0,55KW/30 KW


fan hız anahtarı, 220 volt hız anahtarı, kademeli hız anahtarı, dimmerli hız anahtarı, vortice, soler palau, atc, bahçıvan, hız anahtarı fiyatı, aspiratör devir ayarı, fan devir ayarı, fan hız ayarı, ayar anahtarı, fiyat, fiyatı, fiyatları

Fan nedir?  Ne işe yarar?  Hangi alanlarda hangi fanlar kullanılmalıdır?   Çeşitleri nelerdir?   Fanların seçimi, devir kontrolü, bakımı nasıl yapılmalıdır?

Fan ve Kullanım Alanları

Bir basınç farkı oluşturarak havanın akışını sağlayan cihazlara fan denir. Fanın hareketli elemanı olan kanatlar hava üzerinde iş yapar ve ona statik ve kinetik enerji kazandırır. Havaya kazandırılan bu statik ve kinetik enerjilerin birbirine oranı, fanın özelliklerine  bağlıdır.

Kullanım yerine göre fanlar;
  
Emme Fanı
Emme fanları çalıştıkları ortamların basıncını düşürerek görev yapar. İklmlendirmede iç-dış hava karışımı ile çalışan sistemlerdegereklidir. Bu fanlar, iklimlendirilen ortamdaki havanın uygun miktarda dönmesini sağlar. Artı basınç oluşturulan sistemlerdeemme fanları, basma fanlarından daha küçük debi ile çalışır.

Egzoz Fanı
İç-dış hava karışımı ile çalışan, ancak emiş fanı kullanılmayan sistemlerde bulunur ve alınan hava kadar dönüş havasının egzozedilmesini sağlar.Bu sistemlerde basma fanı, dış hava alınmayan durumda, sistemde oluşan statik basıncı karşılayacak şekildeseçilmelidir. Dış hava alınan durumda ise, egzoz fanı, alınan havadan biraz daha düşük miktarda dönüş havasını dışarıya atarakmahal içinde bir artı basınç oluşmasını sağlar.

Basma (Besleme ) Fanı
Bir hava kanalına bağlanan fan kanal içerisinde artı basınç oluşturur ve havanın hareketini sağlar. Bu tip fanlar basma fanıdır.
 

Fan Çeşitleri
Fanlar genelde havanın çark üzerinden akış doğrultusuna bağlı olarak aksiyal (eksenel) ve radyal tip olarak sınıflandırılır.

 Aksiyal (Eksenel) Tip Fanlar

Aksiyal tip fanlarda basınç farkı oluşturularak meydana gelen havanın hareketi eksenel yöndedir.Aksiyal tip fanlar pervane kanatlı tip, silindir kanat tip ve kılavuzlu silindir tip olmak üzere üç kısma ayrılır.
Pervane kanatlı tip: Alçak, orta ve yüksek basınçlı genel ısıtma, havalandırma ve klima uygulamalarında kullanılır.
Silindir kanat tip: Alçak ve orta basınçlı sistemlerde, kurutma ve boyama kabinlerinin egzozlarında kullanılır.
Kılavuzlu silindir tip: Alçak statik basınçlı, büyük hava debileri için kullanılır.
a.) Pervane kanatlı tip b.) Silindir kanat tip c.) Kılavuzlu silindir tip

Radyal Tip Fanlar

Radyal tip fanlarda basınç farkı oluşturularak meydana gelen havanın hareketi eksenel yönde olmayıp santrifüj (merkezkaç) kuvveti doğrultusundadır.Radyal tip fanlar radyal (eğimsiz) tip, öne eğimli kanatlı tip, geriye eğimli kanatlı tip ve aerodinamikkanatlı tip olmak üzere dört kısma ayrılır.
Radyal (eğimsiz) tip: Endüstriyel tesislerde malzeme nakli için veya yüksek basınçlı klima tesislerinde kullanılır.
Öne eğimli kanatlı tip: Alçak basınçlı havalandırma sistemlerinde, paket klima cihazları, ev tipi sıcak hava apareyleri ve fanlıserpantinlerde kullanılır.
Geriye eğimli kanatlı tip: Genel havalandırma sistemlerinde kullanılır.
Aerodinamik kanatlı tip: Genel havalandırma sistemlerinde, özellikle büyük hava debilerinde kullanılır.

 Kapasitelerine Göre Fan Çeşitleri

Blower’lar
4 000-1 700 000 m³/h ve 1 300-27 000 Pa kapasitelerinde profil kanatlı, tek veya çift emişli olarak üretilir. Çimento fabrikaları, kurutma, çeşitli kimyasal prosesler gibi
endüstrilerde, büyük miktarlardaki hava ve gaz akışlarını sağlamada ve pnomatik toz ve malzeme taşımada kullanılır.

Körükler
120-4 800 m³/h ve 1 500-20 000 Pa kapasitelerinde geriye eğik kanatlı merkezkaç fanlardır. Yakıt yakıcılara birinci (primer) havagöndermek için tasarlanır. Yüksek basınçlı
hava gerektiren diğer uygulamalarda da kullanılabilir

Yüksek Basınçlı Fanlar
400-80 000 m³/h ve 500-10 000 Pa kapasitelerinde geriye eğik kanatlı merkezkaç fanlardır. Endüstriyel egzoz ve toz toplamasistemlerinde, pnomatik taşımada, sıcak gaz
naklinde ve yakıt yakıcılarda kullanılır.

Orta Basınçlı Fanlar
500-150 000 m³/h ve 400-5 000 Pa kapasitelerinde geriye eğik kanatlı merkezkaç fanlardır. Yukarıdakilere benzer endüstriyeluygulamalarda kullanılır.

Alçak basınçlı fanlar
400-250 000 m³/h ve 100-2 400 Pa kapasitelerinde merkezkaç ve eksenel (aksial) türlerde olabilir. İklimlendirme, havalandırma  ve  gaz nakli işlemlerinde kullanılır. 

Fan Seçimi

Belirli bir hava dağıtım sisteminde fan seçimi yapılması için;
-Sistemin tamamen tasarlanmış olması, tüm elemanlarının ve boyutlarının belirlenmiş olması gereklidir.
-Hava miktarı (debisi) değerleri tespit edilmelidir.
-Kanal, menfez, panjur, damper, hava yıkayıcısı, filtre, ısıtıcı ve soğutucu serpantin gibi kısımlardaki basınç kayıpları toplanarak statik basınç tayin  edilmelidir.
- Bulunan bu karakteristiklere göre fan seçimi tercih edilen firma kataloglarından yapılır.

Fan Devir Kontrolü

Çoğu havalandırma iklimlendirme sistemlerinde, fanın bastığı hava miktarı, kısa veya uzun süreli olarak değişir. Hava debisindeki bu değişim aşağıdaki yöntemlerden birisi ile sağlanabilir.
- Fan hızını değiştirerek
-Fan kanatlarının eğimini değiştirerek (kanal tipi eksenel fanlarda)
-Fan girişini, ayarlanabilir ve kontrol edilebilir kanatlarla kısarak
-Fan çıkışını ayarlanabilir damperler ile kısarak

 
 
 Etiketler:

Fiyatı, özelliği, satış yeri, kataloğu, bayisi, uygun fiyatlı, kaliteli, ithal, yerli, özellikleri, teknik değerleri, emici, üfleyici, hava, havalandırma, fanlar, aspiratörler, vantilatörler, havalandırmacı, havalandırma sanayi, havalandırma çarşısı, havalandırma marketi, bahçıvan, afs, soler palau, vortice, atc, fanex, dündar, sodeca, ankara, istanbul, izmir, antalya, sakarya, kocaeli,izmit, konya, mersin, adana, kayseri, malatya,elezığ, erzurum, van,kars, bayisi, bayii, hava kanalı, basınçlı, sessiz, sılent, desıgn, vortice hız anahtarı, soler palau hız anahtarı, atc hız anahtarı , bahçıvan hız anahtarı, elicent hız anahtarı, elisent hız anahtarı, c1.5 hız anahtarı, c2.5 hız anahtarı, ety hız anahtarı, stl hız anahtarı, reb1 hız anahtarı, reb 2,5 hız anahtarı, reb5 hız anahtarı, reb 10 hız anahtarı , bc hız anahtarı, 220 volt hız anahtarı, 380 volt hız anahtarı, fan hız anahtarı, aspiratör hız anahtarı, frekans konvektörü, frekans invertörü, aspiratör hız ayarı ,fan hız ayarı, atc, soler palau, vortice, bahçıvan, yerli, potansiyometreli, hız anahtarı, kademeli hız anahtarı , fan hava debisi ayarlama, fan debi düşürme, fan üflemesini düşürme, fanın hızını düşürme, ankara, istanbul, ucuz, kalitelihız kontrol, elicent hız anahtarı
HAVALANDIRMA ÇARŞISI MAKİNA SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.