ÇATI - BACA FANLARI

tracamino şömine baca fanı
TRACAMINO
şömine tipi baca fanı

trm trt çatı fanı
TRM - TRT
ısıya dayanıklı yatay atışlı

dycf çatı fanı
DYCF
ısıya dayanıklı yatay atışlı

ctvb ctvt çatı fanı
CTVB - CTVT
ısıya dayanıklı dikey atışlı


crvb crtv çatı fanı
CRVB - CRVT
dikey atışlı çatı fanı

cthb ctht çatı fanı
CTHB - CTHT
yatay atışlı çatı fanı

hctb hctt çatı fanı
HCTB - HCTT
aksiyel çatı fanı

crhb crht çatı fanı
CRHB - CRHT
yatay atışlı çatı fanı


th çatı fanı
TH
radyal çatı fanı

brf çatı fanı
BRF
radyal çatı fanı

brcf çatı fanı
BRCF
ısıya dayanıklı çatı fanı

bacf çatı fanı
BACF
aksiyel çatı fanı


brdv çatı fanı
BRDV
ısıya dayanıklı dikey atışlı

brf v çatı fanı
BRF-V
dikey atışlı radyal

brcf-315m çatı fanı
BRCF - 315 M
ısıya dayanıklı radyal


Güncelleniyor
 
 
 
 
ŞÖMİNE BACA FANI

Fan nedir?  Ne işe yarar?  Hangi alanlarda hangi fanlar kullanılmalıdır?   

Çeşitleri nelerdir?   Fanların seçimi, devir kontrolü, bakımı nasıl yapılmalıdır?

Fan ve Kullanım Alanları

Bir basınç farkı oluşturarak havanın akışını sağlayan cihazlara fan denir. Fanın hareketli elemanı olan kanatlar hava üzerinde iş yapar ve ona statik ve kinetik enerji kazandırır. Havaya kazandırılan bu statik ve kinetik enerjilerin birbirine oranı, fanın özelliklerine  bağlıdır.

Kullanım yerine göre fanlar;
  
Emme Fanı
Emme fanları çalıştıkları ortamların basıncını düşürerek görev yapar. İklmlendirmede iç-dış hava karışımı ile çalışan sistemlerdegereklidir. Bu fanlar, iklimlendirilen ortamdaki havanın uygun miktarda dönmesini sağlar. Artı basınç oluşturulan sistemlerdeemme fanları, basma fanlarından daha küçük debi ile çalışır.

Egzoz Fanı
İç-dış hava karışımı ile çalışan, ancak emiş fanı kullanılmayan sistemlerde bulunur ve alınan hava kadar dönüş havasının egzozedilmesini sağlar.Bu sistemlerde basma fanı, dış hava alınmayan durumda, sistemde oluşan statik basıncı karşılayacak şekildeseçilmelidir. Dış hava alınan durumda ise, egzoz fanı, alınan havadan biraz daha düşük miktarda dönüş havasını dışarıya atarakmahal içinde bir artı basınç oluşmasını sağlar.

Basma (Besleme ) Fanı
Bir hava kanalına bağlanan fan kanal içerisinde artı basınç oluşturur ve havanın hareketini sağlar. Bu tip fanlar basma fanıdır.
 

Fan Çeşitleri
Fanlar genelde havanın çark üzerinden akış doğrultusuna bağlı olarak aksiyal (eksenel) ve radyal tip olarak sınıflandırılır.

 Aksiyal (Eksenel) Tip Fanlar

Aksiyal tip fanlarda basınç farkı oluşturularak meydana gelen havanın hareketi eksenel yöndedir.Aksiyal tip fanlar pervane kanatlı tip, silindir kanat tip ve kılavuzlu silindir tip olmak üzere üç kısma ayrılır.
Pervane kanatlı tip: Alçak, orta ve yüksek basınçlı genel ısıtma, havalandırma ve klima uygulamalarında kullanılır.
Silindir kanat tip: Alçak ve orta basınçlı sistemlerde, kurutma ve boyama kabinlerinin egzozlarında kullanılır.
Kılavuzlu silindir tip: Alçak statik basınçlı, büyük hava debileri için kullanılır.
a.) Pervane kanatlı tip b.) Silindir kanat tip c.) Kılavuzlu silindir tip

Radyal Tip Fanlar

Radyal tip fanlarda basınç farkı oluşturularak meydana gelen havanın hareketi eksenel yönde olmayıp santrifüj (merkezkaç) kuvveti doğrultusundadır.Radyal tip fanlar radyal (eğimsiz) tip, öne eğimli kanatlı tip, geriye eğimli kanatlı tip ve aerodinamikkanatlı tip olmak üzere dört kısma ayrılır.
Radyal (eğimsiz) tip: Endüstriyel tesislerde malzeme nakli için veya yüksek basınçlı klima tesislerinde kullanılır.
Öne eğimli kanatlı tip: Alçak basınçlı havalandırma sistemlerinde, paket klima cihazları, ev tipi sıcak hava apareyleri ve fanlıserpantinlerde kullanılır.
Geriye eğimli kanatlı tip: Genel havalandırma sistemlerinde kullanılır.
Aerodinamik kanatlı tip: Genel havalandırma sistemlerinde, özellikle büyük hava debilerinde kullanılır.

 Kapasitelerine Göre Fan Çeşitleri

Blower’lar
4 000-1 700 000 m³/h ve 1 300-27 000 Pa kapasitelerinde profil kanatlı, tek veya çift emişli olarak üretilir. Çimento fabrikaları, kurutma, çeşitli kimyasal prosesler gibi
endüstrilerde, büyük miktarlardaki hava ve gaz akışlarını sağlamada ve pnomatik toz ve malzeme taşımada kullanılır.

Körükler
120-4 800 m³/h ve 1 500-20 000 Pa kapasitelerinde geriye eğik kanatlı merkezkaç fanlardır. Yakıt yakıcılara birinci (primer) havagöndermek için tasarlanır. Yüksek basınçlı
hava gerektiren diğer uygulamalarda da kullanılabilir

Yüksek Basınçlı Fanlar
400-80 000 m³/h ve 500-10 000 Pa kapasitelerinde geriye eğik kanatlı merkezkaç fanlardır. Endüstriyel egzoz ve toz toplamasistemlerinde, pnomatik taşımada, sıcak gaz
naklinde ve yakıt yakıcılarda kullanılır.

Orta Basınçlı Fanlar
500-150 000 m³/h ve 400-5 000 Pa kapasitelerinde geriye eğik kanatlı merkezkaç fanlardır. Yukarıdakilere benzer endüstriyeluygulamalarda kullanılır.

Alçak basınçlı fanlar
400-250 000 m³/h ve 100-2 400 Pa kapasitelerinde merkezkaç ve eksenel (aksial) türlerde olabilir. İklimlendirme, havalandırma  ve  gaz nakli işlemlerinde kullanılır. 

Fan Seçimi

Belirli bir hava dağıtım sisteminde fan seçimi yapılması için;
-Sistemin tamamen tasarlanmış olması, tüm elemanlarının ve boyutlarının belirlenmiş olması gereklidir.
-Hava miktarı (debisi) değerleri tespit edilmelidir.
-Kanal, menfez, panjur, damper, hava yıkayıcısı, filtre, ısıtıcı ve soğutucu serpantin gibi kısımlardaki basınç kayıpları toplanarak statik basınç tayin  edilmelidir.
- Bulunan bu karakteristiklere göre fan seçimi tercih edilen firma kataloglarından yapılır.

Fan Devir Kontrolü

Çoğu havalandırma iklimlendirme sistemlerinde, fanın bastığı hava miktarı, kısa veya uzun süreli olarak değişir. Hava debisindeki bu değişim aşağıdaki yöntemlerden birisi ile sağlanabilir.
- Fan hızını değiştirerek
-Fan kanatlarının eğimini değiştirerek (kanal tipi eksenel fanlarda)
-Fan girişini, ayarlanabilir ve kontrol edilebilir kanatlarla kısarak
-Fan çıkışını ayarlanabilir damperler ile kısarak

Fan Bakımı

-Kayışları kontrol edilir.
-Fan yataklarının yağları kontrol edilir. Eksik ise yağlanır.
-Fan çarklarındaki toz, kir ve pislikler temizlenir. 


Radyal tip Çatı Aspiratörü, ortamı havalandırmak için, hava değişiminin zorunlu olduğu yerlerde, kirli havanın, zararlı gazların ve buharın ortamdan atılması istenen yerlerde kullanılırlar.
 
Etkili bir emiş için imal edilen çatı tipi vantilatörlerimiz, yüksek verimli, kompakt ve estetik yapısıyla istenen açıda monte edilebilir, ayrica düşük ses seviyesiyle endüstriyel tesis ve mutfaklarda rahatlıkla kullanılabilir. Uzun ömürlü ve bakım gerektirmeyecek şekilde tasarlanmıştır.
 
Kullanım Alanları: Dökümhaneler, atölyeler, düşük basınçta büyük hava hacimlerinin emilmesi gereken kimya, mekanik ve metalurji tesisleri, Çesitli endüstriyel tesisler, mutfaklar ve etkili emiş gerektiren yerler.
 
Çevre şartlarından etkilenmeyecek şekilde tasarlanıp uygun kalınlıkta galvaniz sacdan imal edilmiş olan gövde, özel şekillendirilmiş alüminyum muhafaza kapağı ile korunmakta olup paslanmaya karşı güvenli, dayanıklı bir yapı elde edilmiştir. (İsteğe bağlı Paslanmaz Çelik imalatlarımızda mevcuttur.)
 
Vantilatörlerimizin statik ve dinamik balansı alınmış olup direk akupleli, titreşimsiz ve sessiz bir sistem oluşturmaktadır. Sık kanatlı, düşük ses seviyeli ve yüksek performanslı olan fan kolaylıkla açılıp kanat temizliği kısa sürede yapılabilir. Özel muhafaza kapağı sayesinde yıllarca sorunsuz çalışma sağlar. Çatı tipi aspiratörlerimiz direk emişli veya kanala bağlanabilir şekilde dizayn edilmektedir.
Performans Garantisi ; Vantilatörlerimizin performans değerleri ISO 3744 normlarına uygundur.
Gövde ; Fanların gövdeleri, çelik sacdan, Galvaniz veya palanmaz çelikten imal edilmektedir.
Sessiz Çalışma ; Fanların ses seviyeleri ISO 3744 normlarına uygundur.
Koruma Izgarası ; Fan kenarlarında boyalı çelik koruma ızgarası bulunmaktadır.
Uzun  Ömür ; Fan motorları uzun çalışma ömürlü rulman yataklıdır.
Aşırı Yük Koruması ; Fan motorları aşırı ısınmaya karşı korumalıdır.
IP55 Koruma ; Motor yalıtımı Class H IP55 tir.
Hız Kontrolü ; Opsiyonel hız anahtarıyla hız kontrolü yapılabilir.
Kullanım Alanları :
Çimento Fabrikalarında, Demir çelik Fabrikalarında, Mobilya Fabrikalarında, Madencilik Sektöründe, Petro kimya Sektöründe, Cam ve Kağıt Fabrikalarında, Mutfaklarda v.b.
işletmelerde içerisinde farklı maddelerin bulunduğu havanın taşınmasında kullanılmaktadır.
 
Standart Ekipmanlar :
Statik ve Dinamik Balansı alınmış, Gövde Üzerinde bakım kapağı, Standart Tek Şase, Vibrasyon Tutucu Lastik Takozlar, Standart Boya.
 
Opsiyonel Ekipmanlar :
Çift Şase, Susturucu, Emiş Filtresi, Isıya Dayanıklı Boya veya Galvaniz Kaplama.
çatı fanı, baca fanı, çatı aspiratörü, baca tipi fan, çatı tipi fan, çatı fnaı  fiyat, baca fanı fiyat, ankara çatı üstü fan, baca üstü fan, çatı fanı fiyatları, baca fanı fiyatları, baca tipi aspiratör


Etiketler: 

Çatı fanı ısıya dayanıklı baca fanı baca tipi fan radyal çatı fanı seyrek kanatlı çatı fanı çatı tipi aspiratör aksiyel çatı fanı şömine fanı yüksek ısılı çatı fanı seyrek kanatlı dikey atışlı yatay atışlı çatı tipi aspiratör fiyatı ankara özelliği vortice soler palau bahçıvan yerli ithal, çatı fanı, baca fanı, dikey atışlı, yatay atışlı, radyal, aksiyel, ısıya dayanıklı çatı fanı, çatı tipi aspiratör, çatı fanı fiyat, baca fanı fiyat, çatı fanı fiyatı, baca fanı fiyatı, baca tipi aspiratör fiyat, ankara, vortice, bahçıvan, soler palau, trm,trt, brcf, torrette, tracamıno, ctvb, ctvt, brf, fan fiyatı, aspiratör fiyatı, basınçlı radyal çatı fanı, f400, f120, f300 çatı fanı, yüksek hava debili fanlar, aradığınız herşeyi ucuza bulabileceğiniz ve tüm ürünlerin fiyatlarını inceleyebileceğiniz tek adres